6 типа майки, от които ти се иска да избягаш накрай света

Не, те не правят нищо ужасно, обаче…

05 Януари 2020 г.
6 типа майки, от които ти се иска да избягаш накрай света

Илюстрация: Shutterstock

Всички родители са уникални и всеки от тях има собствени виждания за възпитанието и принципи, които следва.

Но понякога, докато общуваме с някои майки, ни се иска буквално да избягаме. Не, че правят нещо ужасно, не – споделят емоции, обсъждат проблеми… Обаче всяка минута в тяхната компания ни се струва час и стискаме зъби, за да издържим. Да видим кои типове майки са кошмарните събеседници:

Многострадалната майка

Любимата ѝ фраза: „Повече не мога така.“ Тя е прочула някъде, че не бива да потушава отрицателните емоции, напротив, трябвало да ги изразява. И ето, изразява ги и това се превръща в любимото ѝ занимание. Тя винаги е страшно уморена, уморена, уморена. И винаги и е тежко – много повече, отколкото на другите хора, защото вашето дете например е спокойно и послушно.

Нейната нежна душа е наранявана от равнодушни педиатри, груби продавачки, нетактичните подмятания на баби и лели, безразличието на съпруга ѝ… Въпреки помощта на околните, тя е най-нещастният човек на света.

В общуването с нея има един плюс: не е нужно да водите диалог – можете просто да кимате съчувствено и да охкате тихичко.

Майка-героиня

Любимата ѝ фраза: „Не те разбирам, аз нямам такива проблеми.” И на нея не ѝ е лесно, ама хич, обаче не се оплаква, а успява да преодолява трудностите. Всичките. И в същото време да ви поучава как да се справяте. Ама какво значи „не мога“? Можете, и още как!

Достатъчно е да споменете за проблем, който ви мъчи, и веднага ще ви залее с информация, че това, вашето, никакъв проблем не е. Бебето не спи през нощта? Ха, тя пък не е спала в продължение на цяла седмица, и нищо – справя се. Месото е поскъпнало? О, какво знаете вие, тя за 50 лв. изхранва семейството цяла седмица и ѝ остават.

Нямате време и не успявате да свършите всичко? Глупости, просто не искате! Майката-героиня изтощена, защото е измила 10 прозореца, сготвила е 20 манджи и е посадила сто розови храстчета, обаче да сте я чули да се оплаква?! 

Мама-хроникьор

Любимата ѝ фраза: „А вчера, в пет и трийсет…“ Тя е безобидна и доброжелателна жена. При всеки удобен случай тя споделя охотно как е минал денят ѝ: в колко са станали, какво са яли, на какво са играли, какво ще готви за утре…

Ако не избягате навреме, ще узнаете за всичките ѝ планове за година напред.

Разновидност на мама-хроникьор е мама-шопингхоличка, която може да ви изтормози с детайлни разкази за покупките вчера, днес и утре, за отстъпките, разпродажбите, магазините в различните молове, продавачките.

Идеалната мама в Instagram

Любимата ѝ фраза: „Ето го моето сладко зайче...“ Без да иска, тя може да ви причини гигантски комплекс за малоценност, защото при нея всичко е идеално. Гримира се в 5 сутринта, тренира за великолепното си тяло до 6, след което извърта купчина страхотни палачинки в 7, за да закусят веселите ѝ деца, облечени в тон с интериора. Тя има само и единствено завладяващи преживявания, изрядна е във всичко и живее пълноценен живот.

Това се вижда на снимките, които публикува, но какво остава извън кадър, никой не знае…

Мама–теоретик

Любимата ѝ фраза: “А пък психолозите смятат…“ Като правило, нейното дете е съвсем малко, най-много на няколко месеца. Обаче тя знае абсолютно точно какво да прави, за да го възпита послушно, любознателно, прилежно и дисциплинирано.

А всички останали майки с ревящи и палави деца просто не са се поинтересували да прочетат правилната литература и не се стараят. Няма смисъл да убеждавате теоретика в каквото и да било – животът ще го направи.

Мама „Ние“

Любимата ѝ фраза:Ние закусихме…“ Тя не вижда нищо извън майчинството. На всички снимки е с бебето и количката. Всичките ѝ статуси са снимки на сладки детски ръчички, бузки и краченца, от селфитата ѝ прелива всеобхватно щастие. Тя нарича мъжа си „татенце“ и отдавна не се вижда с приятелки, защото се е посветила на семейството изцяло.

Мама „Ние“ не планира да се върне на работа – длъжна е да бъде край малкото, докато то тръгне на училище. Докато стане студент? Когато хлапето ѝ порасне и пожелае да разшири своя кръг от приятели, тогава ще настъпи трагедия. Защото в нейния свят всичко се върти около детето и дома. Изход има, всъщност два – да обвини детето в егоизъм, или да роди още едно, за да запълни празнотата.

Саша Белкина, detstrana.ru

Да поговорим

Суеверия, в които вярват бъдещи майки

Да поговорим

6 тайни на майките с възпитани деца

Да поговорим

25 неща, които „перфектните майки“ не искат да знаете за тях

Образование

Американска майка открива мъдростта на френските родители

Още от Да поговорим

Има полезни начини да подобрим представянето на детето в училище.

Снимка: Shutterstock

10 неща, които подобряват ученето в училище

Момиченце подрежда къщата за куклите. Снимка: Shutterstock

С играчките детето пресъздава различни житейски ситуации

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Има полезни начини да подобрим представянето на детето в училище.

Снимка: Shutterstock

Момиченце подрежда къщата за куклите. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Има полезни начини да подобрим представянето на детето в училище.

Снимка: Shutterstock

Образование

10 неща, които подобряват ученето в училище

Доказано от учените: Ето какво помага на децата да повишат своя успех

Момиченце подрежда къщата за куклите. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

С играчките детето пресъздава различни житейски ситуации

То показва не само това, което вижда, но и личния си опит: какво научаваме

Майка, която се държи за главата. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Как да реагирате на детските кризи

След всяка от тях, хлапето пораства ( част II)